Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

WALNE ZGROMADZENIE EFBWW 2019 WIEDEŃ

Walne zgromadzenie EFBWW odbyło się w dniach 7–8 listopada 2019 r. w Wiedniu.

Europejska Federacja Budownictwa i Przemysłu Drzewnego (EFBWW) to organizacja  następujących sektorów: budownictwo, przemysł wyrobów budowlanych, obróbka drewna,  leśnictwo i pokrewne branże. EFBWW to 76 stowarzyszonych związków w 34 krajach, reprezentujących ogółem 2 000 000 członków. EFBWW jest organizacją członkowską Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (EKZZ) z siedzibą w Brukseli, stolicy Europy.

Głównym zadaniem Federacji jest reprezentowanie jej organizacji członkowskich w Europie i pomaganie im w obronie praw i interesów pracowników w branżach, w których działają. Od czasu wirtualnego proklamowania Wspólnego rynku europejskiego, a zwłaszcza od zawarcia traktatu z Amsterdamu, silna reprezentacja w Brukseli stała się tym ważniejsza. Unia Europejska stała się  samodzielną jednostką ustawodawczą, ale w opinii EFBWW nadal ma pewne zaległości w zakresie rozwoju swojego wymiaru społecznego. EFBWW promuje również ramy współpracy związkowej i koordynacji działań podejmowanych w reprezentowanych przez nas branżach.

EFBWW opowiada się za integracją europejską w interesie europejskich pracowników i obywateli. Widzimy integrację europejską jako sposób na utrzymanie podstawowych praw wszystkich pracowników i obywateli oraz jako bastion do ochrony europejskich instytucji demokratycznych, takich jak praworządność i wolność słowa.

EFBWW domaga się włączenia protokołu postępu społecznego do traktatu UE przy następnej zmianie traktatu. Ponadto EFBWW proponuje, by UE przystąpiła do Europejskiej karty społecznej Rady Europy, międzynarodowej karty praw podstawowych, w której prawo do strajku i prawo do rokowań zbiorowych są ściśle określone.

Działania EFBWW opierają się na podjętych decyzjach i programie działań przyjętym na Walnym zgromadzeniu, które odbywa się co cztery lata. Program działań określa główne obszary aktywności i zadania Federacji. Krótko mówiąc, Federacja zajmuje się rynkiem pracy, migracją, wspieraniem działań organizacyjnych związków, stosunkami przemysłowymi, kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy, reprezentacją pracowników w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Wspólnie z EKZZ i innymi europejskimi federacjami przemysłowymi dążymy do osiągnięcia bardziej społecznej Europy. EFBWW ściśle współpracuje z Międzynarodową Organizacją Pracowników Budownictwa i Drzewiarstwa (BWI)

Hasło wiodące Zgromadzenia Ogólnego i linii politycznej EFBWW na następne cztery lata jest prosty: „Nasza Europa: sprawiedliwa, zrównoważona i solidnie zjednoczona”. To hasło odnosi się do podstawowych zasad EFBWW. Walne Zgromadzenie było wyjątkową okazją do spotkania, wymiany poglądów i przedyskutowania naszych wspólnych wyzwań. W szybko zmieniającym się świecie musimy określić naszą strategiczną wizję osiągnięcia „Europy społecznej”.

Około 200 delegatów i obserwatorów z organizacji związkowych EFBWW  wzięło udział w Kongresie. Wśród nich byli również Zbigniew Janowski (delegat) oraz Tomasz Nagórka, Jakub Kus i Cezary Izdebski (obserwatorzy) reprezentujący ZZ „Budowlani”. Zbigniew Janowski na Kongres EFBWW przygotował wystąpienie związane z programem działania Federacji, w którym podkreślił min:

„…O sile związków zawodowych nie decyduje suma interesów poszczególnych organizacji krajowych i zawierane kompromisy, lecz wspólnota i solidarność w działaniu. Ta solidarność musi przejawiać się w czytelnym zdefiniowaniu najważniejszych spraw dla pracowników. Ta solidarność musi przejawiać także  we wrażliwości na sytuację proeuropejskich związków  w krajach kandydujących do UE – tak jak dziś na Bałkanach Zachodnich, gdzie perspektywa członkostwa – po braku decyzji UE w sprawie negocjacji – stała się mglista. To dotyczy także wspólnych i solidarnych stanowisk wobec polityki firm ponadnarodowych. Europejski rynek w naszych sektorach jest runkiem sieci biznesowych. I nasze działanie tez musi być sieciowe. I oparte na szerokiej konsultacji a nie dominacji najsilniejszych. To i solidarność w działaniu odróżnia nas od biznesu. Bez tego będziemy nieskuteczni….”

Delegaci wybrali nowy zespół kierujący Federacją  na lata 2020–2023.

W skład władz EFBWW w nowej kadencji weszli:

Johan LINDHOLM (Svenska Byggnads, Szwecja) został wybrany na przewodniczacego EFBWW.

Carsten BURCKHARDT (IG BAU, Niemcy) został wybrany na 1. wiceprzewodniczącego EFBWW.

Brahim HILAMI (AC ABVV, Belgia) został wybrany na 2. wiceprzewodniczącego EFBWW.

Janna MUD (FNV, Holandia) została wybrana na 3. wiceprzewodniczącą EFBWW.

Tom DELEU (ACV BIE, Belgia) został wybrany na Sekretarza Generalnego EFBWW.

Gunde ODGAARD ​​(3F, Dania) został wybrany na przewodniczącego Komitetu Stałego Budownictwa.

Mercedes LANDOLFI (FILLEA CGIL, Włochy) została wybrana na Przewodniczącą Komitetu Stałego ds. Drzewiarstwa / Meblarstwa / Leśnictwa.

Wybrano także organ kontrolny EFBWW. Christian ROY (F.O., Francja) i Christian FÖLZER (GBH, Austria) zostali wybrani na członków Komitetu Audytorów EFBWW.

W trakcie Kongresu przyjęto Strategiczny Plan działania na lata 2020- 2023 (będziemy o nim pisać w kolejnych numerach naszego pisma) i cztery rezolucje. Jedna z rezolucji zgłosił ZZ „Budowlani” wspólnie z węgierskim EFEDOSZ i czeskim OS STAVBA. Rezolucję zaprezentował uczestnikom Kongresu Jakub Kus, członek Komitetu Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego. (tekst rezolucji obok)

Zgromadzenie Ogólne EFBWW było doskonałą okazją do spotkań dwustronnych, których delegacja „Budowlanych” odbyła wiele. Kongres poprzedzały seminaria tematyczne. Delegacja ZZ „Budowlani” wzięła udział w seminarium poświęconym rozbudowie i promocji portalu ECMIN dostarczający wiedzy o warunkach pracy w budownictwie i prawach pracowniczych w Europie.

You must be logged in to post a comment Login