Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wizyta w organizacjach Okręgu Lubelskiego

 


Sekretarz Krajowy Związku Zawodowego „Budowlani” Cezary Izdebski odwiedził wraz z wiceprzewodniczącym Okręgu Lubelskiego Dariuszem Szramem Zakładowe Organizacje Związkowe na terenie Okręgu Lubelskiego w: Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Chełmie, Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Chełmie

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. w Chełmie działa jako spółka prawa handlowego od roku 2000. Wówczas, ze względu na konieczność stosowania procedur zamówień publicznych nastąpiło przekształcenie przez podział istniejącej do 1973 r. jednostki budżetowej zajmującej się zarządzaniem, budową, remontami i utrzymaniem dróg na terenie miasta woj. Chełmskiego. Wyodrębniona firma – spółka komunalna Gminy Miasto Chełm, decyzją założyciela ograniczyła profil działalności do wykonawstwa drogowych robót: inwestycyjnych, modernizacyjnych, remontowych oraz utrzymaniowych (zimowe i letnie utrzymanie przejezdności dróg, czystości, porządku i zieleni w pasach drogowych ulic miasta Chełm). Na skutek tego spółka prowadząca działalność w warunkach rynkowych realizuje obok komunalnych zadań gminy Chełm z zakresu drogownictwa również zamówienia innych podmiotów budżetowych i prywatnych z terenu woj. lubelskiego.

Podczas spotkania, organizację „Budowlanych” w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Drogowych w Chełmie reprezentował Przewodniczący Mariusz Wieczerza oraz liczna załoga związkowa.

Zarząd organizacji podejmował z sukcesem w ostatnim czasie działania mające na celu uzyskania podwyżek dla pracowników i pozostaje aktywny na tym polu. W firmie działa Społeczny Inspektor Pracy będący obecnie reprezentantem Związku Zawodowego „Solidarność”

Pracownicy MPRD mogą liczyć na szereg benefitów takich jak wczasy pod gruszą, dofinansowanie do kolonii dla dzieci, talony, związkowcy otrzymują również paczki na święta, a załoga integruje się na różnego rodzaju spotkaniach.

w Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

ChSM powstała w 25 listopada 1957 r. Po uzyskaniu akceptacji Zarządu Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie, Chełmska Spółdzielnia Mieszkaniowa została 22.01.1958r. wpisana przez Sąd Powiatowy w Lublinie do stosownego rejestru z jednoczesnym zatwierdzeniem jej Statutu. Wg stanu na dzień 31.12.2017 r. zasoby mieszkalne CHSM stanowi 196 budynków o liczbie mieszkań
8.682. W zasobach ChSM znajdują się również 263 lokale użytkowe.

Zasobami spółdzielni administruje Zarząd CHSM. Dla sprawnego wykonywania tych zadań powołano w 1982 r. wyodrębnione cztery jednostki w formie Administracji Osiedlowych. Ponadto w ChSM funkcjonuje Grupa Konserwacyjna, która wykonuje zadania wynikające z dbałości o stan techniczny budynków.

Spółdzielnia prowadzi także aktywną działalność społeczną poprzez m.in.:

– udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę;

– wsparcie Stowarzyszenia Ochrony Nad Zwierzętami;

– wsparcie Stowarzyszeń zajmujących się ochroną jeży – umożliwienie montażu budek lęgowych dla jeży na zabudowaniach ChSM;

– wynajem pomieszczeń w lokalnym Klubie Osiedlowym dla Estrady Dziecięcej – Stowarzyszenia Przyjaciół Tańca w Chełmie

Na terenie Spółdzielni działają ponadto trzy kluby seniora.

Gospodarzem spotkania był przewodniczący ZOZ Dariusz Szram. Uczestniczyło w nim wielu członków organizacji zakładowej. W zakresie działań ZOZ na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż dzięki dobrej współpracy i dialogu zarządu organizacji z pracodawcą możliwe są skuteczne działania w zakresie podwyżek płac. Pracownicy Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymują różnego rodzaju wsparcie socjalne; tytułem przykładu wymienić można: wczasy pod gruszą, dofinansowanie do kolonii i obozów dla dzieci, pożyczki „remontówki”. Organizowane są imprezy integracyjne, związkowcy otrzymują również od ZOZ paczki świąteczne.

w Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Początek działalności Spółdzielni Mieszkaniowej w Krasnymstawie datuje się na 18 stycznia 1961 roku, kiedy trzydziestu członków założycieli wzięło udział w pierwszym Walnym Zgromadzeniu Założycielskim Spółdzielni. Spółdzielnia na przestrzeni lat intensywnie się rozwijała dokonując wielu inwestycji. W połowie 2011 roku, Krasnostawska Spółdzielnia Mieszkaniowa posiadała 49 budynków mieszkalnych, w których znajduje się 2.577 mieszkań.

Podczas spotkania, w którym po stronie organizacji związkowej udział wziął jej Przewodniczący Janusz Ścibor jak również szerokie grono związkowców, omówione zostały kwestie organizacyjne oraz tematy dotyczące aktualnych działań organizacji i wyzwań jakie stoją przed Związkami Zawodowymi. Zarząd organizacji, podobnie jak inne aktywne ZOZ „Budowlanych”, podejmuje systematyczne działania
w celu poprawy warunków pracy i płacy. Na uwagę zasługuję fakt, że Społecznym Inspektorem Pracy jest w Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej członek Związku Zawodowego „Budowlani” Krzysztof Szczygieł. Pracownicy Spółdzielni mogą korzystać m.in. z wczasów pod gruszą, różnego rodzaju zapomóg oraz imprez integracyjnych takich jak zawody wędkarskie czy grzybobrania.

Opracował Cezary Izdebski

You must be logged in to post a comment Login