Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wizyty w Zakładowych Organizacjach Związkowych w Okręgu Lubelskim

 

W ostatnich miesiącach Sekretarz Krajowy Związku Zawodowego „Budowlani” Cezary Izdebski wraz z Wiceprzewodniczącym Okręgu Lubelskiego Dariuszem Szramem, odwiedzili szereg Zakładowych Organizacji Związkowych na terenie Okręgu Lubelskiego. Spotkania te odbyły się w : Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.; Cemex S. A. Cementownia Chełm i Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych Sp. z o.o.;

.w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Chełmie

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Chełmie jest spółką prawa handlowego, w której wszystkie udziały należą do  miasta Chełm. Przedmiotem jej działalności są zadania własne gminy, a w szczególności:

  1. zarządzanie siecią wodociągów i zaopatrzenie mieszkańców w wodę,

  2. zarządzanie siecią kanalizacji sanitarnej oraz oczyszczanie ścieków komunalnych,

  3. odbieranie od mieszkańców odpadów komunalnych,

  4. utrzymywanie zieleni miejskiej i czystości w mieście,

  5. zarządzanie cmentarzem komunalnym.

Oprócz tego spółka oferuje usługi dodatkowe obejmujące m. in.: wykonywanie instalacji sanitarnej na prywatnych posesjach oraz aranżacje przydomowej zieleni. Reaktywowane zostały również zajęcia edukacyjne, których podstawowym celem jest budowanie świadomości społecznej mieszkańców Chełma. Misją przedsiębiorstwa jest jak najlepsze realizowanie powierzonych obowiązków, a także stały rozwój spółki i jej pracowników. Wszystko to odbywa się z myślą o ochronie środowiska naturalnego, a każda realizowana przez nas inwestycja wdraża działania proekologiczne.

Podczas spotkania w MPGK obecny był Przewodniczący Organizacji Zakładowej Jerzy Wosiński wraz z liczną reprezentacją związkową.

Zarząd Organizacji Związkowej prowadzi aktywne działania dbając o interesy pracowników poprzez formułowanie wniosków do pracodawcy, w tym dotyczących regulaminu wynagradzania, angażowanie się w działalność Społecznej Inspekcji Pracy, nie wyłączając prowadzenia akcji protestacyjnych. Przeprowadzony 2015 r., protest dzięki zaangażowaniu, determinacji
i nawiązaniu prawdziwego dialogu pomiędzy pracodawcą a ZOZ, zakończyła się osiągnięciem porozumienia. Związkowcy w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Komunalnych biorą także czynny udział w szkoleniach organizowanych przez Zarząd Krajowy Związku Zawodowego „Budowlani”.

Warto również wskazać na zaangażowanie organizacji w zakresie współpracy ze Stowarzyszeniem „Pokolenia”, którego celem jest wsparcie osób starszych. Członkowie ZOZ mogą liczyć nie tylko na różnego rodzaju świadczenia jak wczasy pod gruszą, paczki na święta, wsparcie finansowe czy kolonie dla dzieci, ale także na integrację np. podczas związkowych imprez czy też w zawodach wędkarskich.

w Cemex Polska S.A. Cementownia Chełm

Następną odwiedzoną organizacją związkową była ZOZ działająca w Cemex Polska S.A. Cementownia Chełm jest producentem cementów portlandzkich, portlandzkich popiołowych wapiennych, mieszanych oraz cementów specjalnych, w tym dla budownictwa drogowego. Posiada certyfikaty Zintegrowanego System Zarządzania zgodne z normami ISO 9001 (jakość), ISO 14001 (środowisko), PN-N 18001 (BHP), ISO 50001 (energia) oraz wymaganiami Rozporządzenia EMAS. Zakład Cementownia Chełm jest producentem cementu od 1960 roku. Wtedy zostały uruchomione pierwsze piece firmy F.L.Smith pracujące metodą mokrą. Szybki wzrost zapotrzebowania na cement zaowocował w 1970r. rozbudową zakładu o kolejne piece metody mokrej. Ostatnią dużą i do tej pory najważniejszą inwestycją w zakładzie, była budowa nowoczesnej linii produkcji klinkieru metodą suchą.

Podczas spotkania organizację reprezentowała jej Przewodnicząca Ewa Królikowska oraz jej członkowie. Omówione zostały m.in. kwestie takie jak wyzwania z jakimi mierzą się polskie związki zawodowe i strategie rozwoju. Warto nadmienić, iż jeden z członków organizacji zakładowej, Kolega Leszek Ligaj działa aktywnie w regionalnych strukturach OPZZ. W kadencji 2014-2018 był członkiem Komisji ds. Ochrony Prawa Pracy OPZZ, z kolei w kadencji 2018-2022 działa
w Komisji Rewizyjnej OPZZ.

Zarząd organizacji dbając o interesy związkowców i pracowników pozostaje w stałym dialogu z pracodawcą dzięki czemu kwestie finansowe są na bieżąco monitorowane, by w jak najlepszej mierze odpowiadać oczekiwaniom. Pracownicy chełmskiej cementowni mogą również liczyć na świadczenia takie jak: wczasy pod gruszą, kolonie dla dzieci, klub 50 + (zapewniającym wsparcie w zakresie leków, rehabilitacji czy np. okularów), karta Multisport. Mogą oni również tworzyć kluby sportowe etc. Związkowcy z Cemexu dbają również o swój rozwój poprzez udział w szkolenia organizowanych przez ZK Związku Zawodowego „Budowlani”.

w Chełmskim Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych

Kolejna z odwiedzonych organizacji działa w Chełmskim Przedsiębiorstwie Usług Mieszkaniowych. Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych Spółka z o.o., utworzono na bazie powołanego zarządzeniem Prezydenta Miasta Chełma państwowego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, funkcjonującego pod nazwą Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Remontów i Usług w Chełmie. Nowa jednostka (PUM) kontynuuje swoją działalność w formie spółki prawa handlowego. Przedmiotem działania Spółki m.in. jest: zarządzanie i administrowanie nieruchomościami mieszkalnymi i niemieszkalnymi, prowadzenie prac ogólnobudowlanych w zakresie remontów administrowanych substancji mieszkaniowych, utrzymanie porządku i czystości na administrowanych terenach, towarowy transport drogowy, wynajem środków transportu itp.

W chwili obecnej w zarządzie i administracji PUM znajduje się 216 budynków, w tym 103 budynki to budynki Wspólnot Mieszkaniowych. Przedsiębiorstwo stale rozszerza i podnosi jakość świadczonych usług poprzez podnoszenie kwalifikacji zatrudnionego personelu w zakresie zarządzania nieruchomościami, zastosowanie programów komputerowych do zarządzania, księgowania, ewidencjonowania i rozliczania potrzeb remontowych oraz używanie specjalistycznego, coraz nowszego sprzętu przy prowadzonych remontach i świadczonych usługach.

Podczas spotkania ZOZ reprezentował m.in. jej przewodniczący Krzysztof Girguś, który przybliżył aktualne problemy, którymi zajmuje się organizacja.

Kwestie te, które dotyczyły zmian w zakresie regulaminu wynagradzania, stanowiły główny punkt działań ZOZ i trudnych rozmów z pracodawcą. Jednakże z zadowoleniem można odnotować, iż w ostatnim czasie wypracowane zostało zadowalające porozumienie, co szczególnie wskazuje na istotną rolę dialogu na linii pracodawca-związek.

Organizacja zakładowa w PUM reprezentuje interesy związkowców i pracowników nie tylko w zakresie stricte zawodowym, dba również o ich integracje organizując różnego rodzaju spotkania, dzięki którym załoga może się lepiej zgrać. Pracownicy przedsiębiorstwa mają zapewnione również różnego rodzaju wsparcie zarówno w postaci klasycznych świadczeń takich jak wczasy pod gruszą, kolonie etc. jak również wyjścia do kina czy koncerty, a członkowie ZOZ ponadto paczki na święta i związkowe wyjazdy integracyjne.

You must be logged in to post a comment Login