Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach o sytuacji na rynku pracy w sektorze przemysłu wyrobów i materiałów budowlanych

Z udziałem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego w siedzibie Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Dyskusję zdominowała tematyka sytuacji ekonomicznej w sektorze cementowo-wapienniczym.

Temat sytuacji i perspektyw na rynku pracy w tym sektorze został wprowadzony na wniosek strony związkowej – z inicjatywy Anny Bujnowskiej, Przewodniczącej Okręgu Świętokrzyskiego ZZ Budowlani, wiceprzewodniczącej RW OPZZ.

Uwagę uczestniczących w posiedzeniu przedstawicieli samorządu, strony rządowej, pracodawców oraz organizacji związkowych zwróciła sytuacja, w jakiej obecnie znalazły się firmy z branży produktów wykorzystywanych w budownictwie, głównie przedsiębiorstwa wapiennicze i cementowe. Kwestię tę naświetlali członkowie zarządów wiodących firm ze świętokrzyskiego, w tym Lhoist Bukowa Sp. z o.o., Dyckerhoff Polska Sp. z o.o., Cement Ożarów, Trzuskawica S.A, a także przedstawiciele związków zawodowych – ZZ Budowlani, NSZZ Solidarność z tych firm. W dyskusji wypowiadali się min. zaproszony na posiedzenie Jakub Kus, Wiceprzewodniczący Związku i Julian Budziński, Przewodniczący Organizacji Związku w Cementowni Ożarów. Projekt stanowiska przygotowało Biuro ZK we współpracy z Biurem WRDS i Stowarzyszeniem Producentów Cementu. W wyniku dyskusji, Wojewódzka Rada wyraziła swoje “Stanowisko w sprawie skutków wprowadzenia unijnego Programu FIT for 55 dla przemysłu cementowego, gipsowego i wapienniczego, oraz warunków transformacji tego przemysłu”. Stanowisko i postulaty branży zostały skierowane do rządu RP i Rady Dialogu Społecznego, w celu skutecznego i szybkiego objęcia tego sektora działaniami chroniącymi firmy i pracowników przed negatywnymi skutkami wdrażania przez Unię Europejską polityki klimatycznej.


STANOWISKO NR 23/2021
WOJEWÓDZKIEJ RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO W KIELCACH
Z DNIA 18 PAŹDZIERNIKA 2021 r.

W SPRAWIE: SKUTKÓW WPROWADZENIA PROGRAMU „FIT for 55” DLA PRZEMYSŁU CEMENTOWEGO, GIPSOWEGO I WAPIENNICZEGO W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM ORAZ WARUNKÓW TRANSFORMACJI TEGO PRZEMYSŁU

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach zwraca się do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej o podjęcie działań chroniących energochłonny przemysł materiałów budowlanych województwa świętokrzyskiego, w tym szczególnie cementowy, gipsowy i wapienniczy, przed negatywnymi skutkami wdrażania przez Unię Europejską polityki klimatycznej. Osiągnięcie zakładanych przez Komisję Europejską celów klimatycznych będzie miało daleko idące skutki nie tylko dla firm ale także dla świętokrzyskiego rynku pracy i sytuacji samorządów województwa.

Zwracamy się do Rządu RP z apelem o podjęcie z samorządem, partnerami społecznymi i branżowymi tego sektora rozmów na temat sprawiedliwej transformacji polskiego przemysłu cementowego, gipsowego i wapienniczego, ponieważ jednym z rezultatów wdrażanej polityki klimatycznej UE, w tym proponowanych przez KE działań w ramach pakietu „Fit for 55” może być likwidacja wielu miejsc pracy w województwie świętokrzyskim, a także znaczący spadek dochodów samorządów i budżetu państwa pochodzących z podatków firm sektora.

Brak działań wspierających sprawiedliwą transformację przemysłu cementowego, gipsowego i wapienniczego w kierunku zminimalizowania emisji CO2 i śladu węglowego w produktach spowoduje ucieczkę produkcji tych wyrobów budowlanych z Polski poza granice UE – w celu uniknięcia spełniania restrykcyjnych norm europejskich. Województwo świętokrzyskie jest jednym z tych, w których koncentruje się przemysł cementowy, ceramiczny, gipsowy i wapienniczy. Wdrożenie pakietu „Fit for 55” bez środków zapewniających sprawiedliwą transformację będzie miało daleko idące, negatywne konsekwencje ekonomiczne i społeczne dla naszego regionu.

Wiele przedsiębiorstw sektora produkcji materiałów i wyrobów budowlanych na terenie województwa świętokrzyskiego wdrożyło już i wdraża działania modernizacyjne mające na celu ograniczenie emisji CO2 i śladu węglowego w produktach. Działania te są kosztowne i przyniosą oczekiwane efekty tylko wtedy, gdy zostaną wsparte systemowymi działaniami państwa.

Kluczowe dla zachowania i rozwoju produkcji w tym sektorze w Polsce i województwie świętokrzyskim są decyzje pozwalające na zachowanie opłacalności produkcji i ochronę polskich producentów przed dumpingiem ze strony producentów nie ponoszących kosztów wdrażania restrykcyjnych norm UE.

Z tego powodu Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach popiera przyjęcie Mechanizmu Ochrony Granic CBAM (podatku węglowego) w kształcie skutecznie chroniącym Polski przemysł materiałów budowlanych. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach postuluje jednocześnie utrzymanie dostępu do bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 na obecnych zasadach w ramach obowiązującej Dyrektywy o EU ETS, w okresie przejściowym do roku 2030.

Płynne i skuteczne wprowadzenie CBAM wymaga zarówno utrzymania systemu handlu emisjami EU-ETS zorientowanego na finansowanie działań modernizacyjnych w ramach Funduszu Innowacyjnego, jak i zwiększenia inwestycji publicznych wspierających zero-emisyjność przemysłu materiałów budowlanych (w tym wprowadzenia innowacyjnego systemu magazynowania CO2).

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach zwraca się do Rządu RP o uwzględnienie w polityce przemysłowej państwa działań wspierających utrzymanie produkcji wyrobów budowlanych w Polsce, co jest kluczowe także dla rozwoju budownictwa infrastrukturalnego i mieszkaniowego.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Kielcach zwraca się do Rady Dialogu Społecznego o pilne wprowadzenie pod obrady RDS tematu konsekwencji wdrożenia programu „Fit for 55” dla rynku pracy w energochłonnych sektorach polskiej gospodarki, w celu stworzenia trwałej płaszczyzny dialogu pomiędzy rządem, partnerami społecznymi, branżowymi i samorządowymi i sprawiedliwej, chroniącej rynek pracy transformacji tych sektorów.

/-/ Marek Banasik

Przewodniczący

Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

w Kielcach

CO DALEJ?

Działania ZZ „Budowlani” skierowane na obronę miejsc pracy w sektorze przemysłu wyrobów i materiałów budowlanych nie mają charakteru incydentalnego. Równolegle przygotowane zostało przez Grupę Roboczą stanowisko Zespołu Trójstronnego ds. Budownictwa i Gospodarki Komunalnej. Przedstawiciele Związku brali czynny udział w przygotowaniu stanowiska. To stanowisko strony pracodawców i strony pracobiorców zawiera konkretne postulaty skierowane do rządu.

Kolejnym krokiem, który planuje ZZ „Budowlani” jest skierowanie do OPZZ wniosku o wprowadzenie pod obrady Rady Dialogu Społecznego problematyki zmian i zagrożeń dla rynku pracy w sektorze przemysłu wyrobów i materiałów budowlanych (wprowadzenie CBAM i zmiany w EU ETS) oraz problematyki zagrożeń dla rynku pracy w sektorze leśnictwa, przemysłu drzewnego i meblarskiego w kontekście europejskiej strategii bioróżnorodności.

Celem jest realny wpływ na stanowisko polskiego rządu w obydwu sprawach i doprowadzenie do utworzenia stałych gremiów monitorujących wprowadzane zmiany i ich wpływ na rynek pracy.

WRDS Kielce/ RED

Zdjęcia: WRDS Kielce/OPZZ Kielce

You must be logged in to post a comment Login