Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Współpraca ZZ ”Budowlani” z Państwową Inspekcją Pracy w Warszawie.

W dniu 19 września br. w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Warszawie odbyło się spotkanie Kierownictwa OIP z przedstawicielami Związku Zawodowego „’Budowlani”. W spotkaniu wzięli udział Okręgowy Inspektor Pracy – Andrzej Kwaliński, Zastępca O.I.P ds. Nadzoru – Anna Wójcik, Zastępca O.I.P ds. Prawno Organizacyjnych – Grzegorz Chwedoruk, Starszy specjalista Sekcji Prewencji i Promocji – Maria Kacprzak – Rawa oraz ze strony ZZ „Budowlani”, Przewodniczący Związku – Zbigniew Janowski, Sekretarz Krajowy ds. Warunków Pracy – Mirosław Ossowski i Przewodnicząca Okręgu Mazowieckiego – Jolanta Frątczak.

Spotkanie poświęcone było omówieniu dalszej, efektywnej współpracy dotyczącej szeroko rozumianej problematyki przestrzegania prawa pracy w sektorach gospodarki w której funkcjonują struktury związku tj. budownictwie, przemyśle materiałów budowlanych, przemyśle drzewnym, meblarstwie, spółdzielczości mieszkaniowej, gospodarce komunalnej i mieszkaniowej oraz leśnictwie. Uczestnicy spotkania podkreślali m. in. bardzo duże znaczenie działań kontrolnych oraz prewencyjnych jakie prowadzi Inspekcja Pracy w zakresie przestrzegania prawa pracy, oraz działań w zakresu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, szczególnie przy realizacji kontraktów budowlanych.

Przewodniczący Zbigniew Janowski podkreślił, że wypadki przy pracy w budownictwie są w czołówce statystyk wypadkowości w kraju. Zwrócił szczególną uwagę na konieczność stosowania ustalonej stawki kalkulacyjnej roboczo – godziny przy składaniu ofert na roboty budowlane, oraz uwzględniania kosztów związanych z bezpieczeństwem pracy / BHP / przy przetargu ofert, na zamówienia publiczne. Mówił o konieczności ograniczenia ilości firm podwykonawczych na placu budowy, co dotyczy szczególnie mikro i małych firm, które najczęściej ponoszą skutki finansowe opóźniania płatności lub w ogóle nie płacenia należności przez ich nieuczciwych kontrahentów. Podkreślał także duże znaczenie i potrzebę dalszego prowadzenia w szerokim zakresie działań prewencyjnych przez Państwową Inspekcję Pracy. Dla Związku duże znaczenie organizowanych wspólnie z PIP tematycznych konferencji i seminariów organizowanych również podczas Targów Budownictwa w różnych miastach w Polsce.

Okręgowy Inspektor Pracy Andrzej Kwaliński zapewnił, że inspektorzy pracy dalej będą prowadzili intensywne kontrole placów budów m. in w zakresie prawidłowości zawierania umów o pracę, przestrzegania przepisów o czasie pracy, przestrzegania przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących pracy maszyn i sprzętu budowlanego, które to urządzenia jak podkreślał w coraz większym zakresie są stosowane na budowach. Poinformował o działaniach podejmowanych przy kontroli dużych placów budów m.in. takich, jak elektrownie, trakcje kolejowe, w tym również w zakresie zatrudniania obcokrajowców na placach budów. Zwracał przy tym uwagę na różnorodność problemów wynikających z zatrudniania pracowników zagranicznych w Polsce.

Zastępca O.I.P Grzegorz Chwedoruk podkreślał olbrzymie znaczenie działań prewencyjnych oraz konieczność wielokierunkowego dotarcia do świadomości społeczeństwa z informacjami o konieczności dbałości o bezpieczeństwo w pracy. Powinno się to odbywać m. in. poprzez informacje i programy w mediach publicznych. Stwierdził, że informacje o prawie pracy i bezpieczeństwie pracy powinny być ujęte w obowiązkowych programach nauczania w szkołach i na uczelniach wyższych.
Zastępca O.I.P Anna Wójcik poinformowała o kontrolach prowadzonych przez inspektorów pracy na budowach w zakresie stosowania prawidłowości umów o pracę.

Sekretarz Krajowy Mirosław Ossowski zwrócił uwagę na inicjatywy które ZZ ”Budowlani” podejmuje zgłaszając swoje uwagi i wnioski przy opiniowaniu różnych nowo powstających aktów prawnych. Mówił w tym kontekście również o wnioskach zgłaszanych do nowego Kodeksu Budowlanego m. in. w zakresie włączenia w problematykę bezpieczeństwa pracy podczas procesu inwestycyjnego przedstawiciela Inwestora. Konieczne jest uściślenie przepisów dotyczących pełnienia funkcji Koordynatora ds. BHP na placu budowy. Związkowcy postulują również przywrócenie konieczności opiniowania projektów technicznych wykonania robót przez rzeczoznawców ds. BHP.

Obie strony spotkania zgłaszały konieczność urealnienia przepisów dotyczących pełnienia w procesie inwestycyjnym funkcji kierownika budowy. Obie strony podkreślały bardzo dużą rolę Rad ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie działających przy Okręgowych Inspektoratach Pracy, których działania w coraz szerszym zakresie powinny przyczyniać się do poprawy przestrzegania prawa pracy oraz bezpieczeństwa pracy w sektorze budownictwa. Dobrze oceniono dotychczasową dobrą współpracę Oddziałowych Organizacji Zakładowych oraz Społecznych Inspektorów Pracy ZZ ”Budowlani” z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Warszawie, dotyczącą spraw pracowniczych, wyrażając przekonanie że będzie ona dalej rozszerzana. Spotkanie z nowym kierownictwem OIP w Warszawie przyczyni się do zacieśnienia współpracy organizacji Związku „Budowlani” ze strukturami PIP na Mazowszu. Ustalono zasady bieżących kontaktów Okręgu Mazowieckiego ZZ „Budowlani” z OIP.

dsc09276

You must be logged in to post a comment Login