Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Konieczna jest praca u podstaw

Z Olgą Zając – Wiceprzewodniczącą Okręgu Dolnośląskiego, Przewodniczącą Organizacji Zakładowej ZZ „Budowlani” w Nadleśnictwie Miękinia rozmawia Tomasz Nagórka

Tomasz Nagórka: Od wielu lat jest Koleżanka związkowcem, jednym z liderów „Budowlanych” w Okręgu Dolnośląskim. Jakie były początki w związkach zawodowych?

Olga Zając: Moja przygoda ze Związkiem Zawodowym „Budowlani” zaczęła się tak dawno, właściwie mogę powiedzieć, że jestem w nim od początku mojej pracy na rzecz Nadleśnictwa Miękinia. Byłam wtedy pracownikiem młodym i bardzo ambitnym, bo niedługo po zawitaniu w szeregi związkowe zostałam wybrana na Przewodniczącą Związku przy nadleśnictwie. Niedługo po tym fakcie, za namową „starego, związkowego wygi” Jana Szymańskiego, który pełnił funkcję Przewodniczącego Okręgu Dolnośląskiego, weszłam w skład Zarządu Okręgu.

Później Okręg Dolnośląski rekomendował moją kandydaturę na członka Rady Krajowej „Budowlanych” i tak stałam się reprezentantką regionu w krajowych strukturach naszego Związku.

Obecnie pełnię funkcję Wiceprzewodniczącej Okręgu Dolnośląskiego.

T.N.: Jak wygląda działalność związkowa w Nadleśnictwie Miękinia? Czy działalność na rzecz pracowników w nadleśnictwie różni się od tej prowadzonej w zakładzie produkcyjnym?

O.Z.: Działalność związkowa w takiej instytucji jak nadleśnictwo nie jest sprawą prostą. Teren na który pracują pracownicy związku to kilkanaście różnych gmin. Odległości pomiędzy poszczególnymi miejscami pracy wynosi po kilkadziesiąt kilometrów. Dlatego zebranie wszystkich członków w jednym miejscu odbywa się tylko z ważnych przyczyn, a tak pozostaje tylko kontakt telefoniczny lub wspólne spotkania bądź narady. Mimo tych trudności staram się mieć stały – indywidualny kontakt z poszczególnymi członkami.

T.N.: „Budowlani” posiadają prężnie działającą Sekcję Leśnictwa i Ochrony Środowiska, w której spotkaniach Koleżanka uczestniczy. Czym zajmujecie się podczas posiedzeń Sekcji?

O.Z.: W czasie posiedzeń omawiane są wspólne stanowiska Sekcji i działania dotyczące różnych aktualnych problemów związanych z Lasami Państwowymi. Kwestią spójną dla osób reprezentujących poszczególne nadleśnictwa w Sekcji jest dbałość o korzystne dla pracowników zapisy Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Chociaż należymy do tej samej wydawałoby się branży, są to często niełatwe rozmowy, gdzie każdy może przedstawić swoją opinię i to wtedy wypracowywane jest wspólne stanowisko.

Od jakiegoś czasu, w związku z pandemią, większość posiedzeń odbywała się w trybie wideokonferencji, co w pewien sposób utrudnia swobodny kontakt i wymianę doświadczeń.

Dobrą praktyką jest zapraszanie na posiedzenia Sekcji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

T.N.: W ostatnim czasie głośno jest o unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Jakie skutki może mieć wprowadzenie strategii dla polskiego leśnictwa, przemysłu drzewnego i meblarskiego?

O.Z.: Związek Zawodowy „Budowlani” jest organizacją popierającą działania na rzecz ochrony przyrody, przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatycznym i ograniczenia emisji substancji szkodliwych powstających w różnych procesach technologicznych, nie można jednak pominąć w tym wszystkim pracowników bo to w szczególności oni będą grupą ponoszącą największe konsekwencje wprowadzonej strategii.

Likwidacja miejsc pracy pracowników leśnictwa ale także innych, pokrewnych branż to jedno z głównych zagrożeń. Planowane poszerzenie ochrony biernej i czynnej lasów spowoduje drastyczne ograniczenie pozyskania drewna na terenie Polski i całej Unii Europejskiej a w konsekwencji konieczność importu oraz znacznego wzrostu cen na ten surowiec. Tak więc wejście w życie europejskiej strategii na rzecz bioróżnorodności wywoła negatywne skutki zarówno w sensie społecznym jak i gospodarczym.

T.N.: Związki zawodowe borykają się z problemem spadającego uzwiązkowienia. Jak temu zaradzić?

O.Z.: W tej sprawie konieczna jest praca u podstaw, gdzie należy chwalić się swoją pracą, działaniem na rzecz pracowników, pokazywać jej rezultaty i zachęcać, zachęcać i jeszcze raz zachęcać, w szczególności osoby młode, których świadomość w zakresie funkcjonowania związków zawodowych jest bardzo mała.

T.N.: Dziękuję za rozmowę

You must be logged in to post a comment Login