Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Z wizytą w Dyckerhoff Polska Sp. z o.o

 

Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” Zbigniew Janowski wspólnie z Przewodniczącą Okręgu Świętokrzyskiego Anną Bujnowską i Sekretarzem Krajowym ds. organizacyjnych Tomaszem Nagórka odwiedzili Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. i jego cementownię w Nowinach. W ramach wizyty spotkali się z przedstawicielami Zarządu Organizacji Międzyzakładowej ZZ „Budowlani” w Nowinach, która działa na terenie przedsiębiorstwa oraz z Dyrektorem Generalnym, Prezesem Zarządu Dyckerhoff Polska Krzysztofem Kieresem, który pełni również funkcję Przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Podczas spotkania z Robertem Latosem – przewodniczącym organizacji oraz Wiolettą Kłys – członkiem zarządu rozmawialiśmy o działalności związkowej w przedsiębiorstwie. Związek Zawodowy „Budowlani” w Dyckerhoff Polska Sp. z o.o., w którym zatrudnienie znalazło około 350 pracowników, liczy 70 członków. Obok „Budowlanych” w spółce działa jeszcze „Solidarność”, która zrzesza podobną liczbę członków.

Cementownia w Nowinach może pochwalić się bardzo dobrą organizacją pracy gwarantującą bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób trzecich przebywających na jej terenie. Od kilku lat załoga cementowni pracuje bez wypadku. Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowników w działania na rzecz poprawy skuteczności działania systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, ich podejściu do kwestii bezpieczeństwa, wykrywaniu zdarzeń potencjalnie niebezpiecznych. Dykerhoff Polska Sp. z o.o. dokłada wszelkich starań, aby stale poprawiać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, co znajduje ogromne poparcie wśród członków zarządu organizacji.

Przedstawiciele „Budowlanych” działają w zakładowej komisji BHP. Jak zauważa przewodniczący organizacji Robert Latos, ciekawostką jest fakt, że oprócz stałych członków komisji w jej pracach uczestniczy lekarz medycyny pracy, co jest bez wątpienia wartością dodaną dla jej działań. „Budowlani” są również reprezentowani w komisji socjalnej. Pracownicy cementowni mogą korzystać m.in. z wczasów pod gruszą, dodatku edukacyjnego dla dzieci, talonów na święta, karty multisport, czy podstawowej opieki zdrowotnej. W zakładzie działa zakładowy i wydziałowi społeczni inspektorzy pracy. Jednym z wydziałowym społecznych inspektorów pracy jest członek „Budowlanych” Roman Jakubczyk.

W tracie kolejnych wzrostów zachorowań związanych z epidemią koronawirusa zakład nie przerywał pracy. Dobra koniunktura w budownictwie pozwala generować mu ciągłe zyski. Przedsiębiorstwo stosuje się do reżimu sanitarnego, chroniąc zdrowie pracowników. Pracownicy mogą korzystać z darmowych testów na obecność COVID-19.

Spotkanie z Prezesem Krzysztofem Kieresem w przeważającej mierze dotyczyło kwestii wprowadzenia przez Unię Europejską mechanizmu podatku granicznego CBAM, mającego zapobiec ucieczce produkcji wysokoemisyjnej z krajów Unii i dumpingowi w produkcji i handlu wyrobami budowlanymi. Dyrektor Generalny Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. (a zarazem Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu) wspólnie z Przewodniczącym „Budowlanych” Zbigniewem Janowskim podkreślili wagę tego mechanizmu. Mechanizm zakłada obciążenie finansowe produktów importowanych do Unii Europejskiej z krajów, które nie prowadzą polityki klimatycznej jak Unia Europejska po to, by ich dostawy „nie były tańsze” od odpowiedników unijnych. W ten sposób ma zostać usunięta przewaga konkurencyjna krajów nieunijnych z punktu widzenia przemysłu przenoszącego produkcję poza granice Unii w celu obniżenia kosztów działalności. Jak podkreślił Zbigniew Janowski, związki zawodowe wspierają proces wprowadzenia podatku w życie ponieważ pozwoli on uchronić miejsca pracy i produkcję w polskich cementowniach.

Przewodniczący „Budowlanych” zwrócił uwagę na konieczność reaktywacji krajowej sekcji Związku Zawodowego „Budowlani”, która zrzeszała organizacje funkcjonujące w sektorze przemysłu materiałów budowlanych. Jednym z bieżących celów sekcji byłoby właśnie monitorowanie działań Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w zakresie wprowadzenia podatku granicznego CBAM.

Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. jest częścią grupy Buzzi Unicem, która jest korporacją z siedzibą we Włoszech, posiadającą zakłady w 14 krajach i zatrudnia ponad 10 000 pracowników na całym świecie.

Dyckerhoff Polska Sp. z o.o. jest producentem wysokojakościowych cementów, betonów towarowych i produktów specjalnych, mających zastosowanie w różnych obszarach budownictwa. Produkcja cementu jak i produktów specjalnych odbywa się w Cementowni Nowiny, zlokalizowanej w miejscowości Nowiny k/Kielc. Zdolność produkcyjna zakładu to 1,6 mln ton cementu rocznie. Firma dysponuje również terminalem w Warszawie. Produkcja betonu towarowego realizowana jest w 18 zakładach zlokalizowanych na terenie południowej i centralnej części Polski.

TN

You must be logged in to post a comment Login