Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Z wizytą w organizacjach Okręgu Lubelskiego

Przewodniczący Okręgu Lubelskiego – Członek Zarządu Krajowego Witold Lal wspólnie z Sekretarzem Krajowym Związku ds. organizacyjnych Tomaszem Nagórka odwiedzili działaczy z następujących lubelskich spółdzielni mieszkaniowych: Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”, Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” oraz Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zorganizowane w Okręgu Lubelskim spotkania były dobrą okazją do lepszego poznania się, wymiany doświadczeń i poglądów na temat działalności związkowej oraz sytuacji w spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce i województwie Lubelskim.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby”

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zarządu organizacji z przewodniczącą Marią Szalast na czele oraz zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”, w tym prezes zarządu Ryszard Burski. Do Związku Zawodowego „Budowlani” należy blisko 60 członków, co stanowi 1/3 całej załogi. Pracownicy spółdzielni objęci są układem zbiorowym pracy. Związek Zawodowy „Budowlani” ma w swych szeregach jednego Społecznego Inspektora Pracy na dwóch w spółdzielni.

Rozmowy skupiły się przede wszystkim na temacie nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i wpływie zmian na dalszą działalność całej spółdzielczości mieszkaniowej i Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”. Kwestią nowelizacji ustawy zainteresowany był zarówno zarząd spółdzielni jak i zarząd organizacji.

Związek Zawodowy „Budowlani” stoi na stanowisku, że ustawa ta, oraz wprowadzone wraz z nią zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego i w Prawie spółdzielczym wprowadzają rozwiązania, które są w sprzeczności z rządowymi deklaracjami popierania rozwoju spółdzielczości mieszkaniowej włączania jej w realizację programu „Mieszkanie Plus”. Sekretarz Krajowy ds. organizacyjnych Tomasz Nagórka podkreślił, że „Budowlani” zawsze wspierali ideę spółdzielczości mieszkaniowej. Niestety od wielu lat obserwujemy działania władz zmierzające wprost do likwidacji spółdzielni mieszkaniowych. Uważamy, że najnowsze zmiany wprowadzają chaos w sferze zasad członkostwa spółdzielni mieszkaniowych i mają za cel utrudnienie funkcjonowania spółdzielni, ułatwienie procesu ich likwidacji i przekształcenia je we wspólnoty mieszkaniowe. „Osłabione spółdzielnie mieszkaniowe to mniej pracowników. Mniej pracowników to słabsze związki zawodowe” – powiedział Tomasz Nagórka. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” Ryszard Burski zaproponował zorganizowanie regionalnej konferencji, która dotyczyłaby wyłącznie najnowszych zmian w prawie dotyczącym spółdzielni mieszkaniowych.

Spółdzielnia i jej tereny zajmują powierzchnię 109 ha. Na sześciu osiedlach wybudowano 221 budynków w tym 11 domków jednorodzinnych, 11 tys. mieszkań w których zamieszkuje 30 tys. osób. Spółdzielnia prowadzi szeroko zakrojone działania społeczno – wychowawcze na rzecz swoich członków. Na terenie spółdzielni działają cztery kluby osiedlowe integrujące społeczność spółdzielczą poprzez organizowanie różnego rodzaju imprez.

Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz”

W Organizacji Zakładowej w Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” nastąpiły zmiany w zarządzie organizacji. W lutym bieżącego roku kierownictwo nad organizacją przejęły młode pracownice spółdzielni. Na Przewodniczącą została wybrana Magdalena Wilmowska. Celem nowowybranego zarządu jest odbudowa znaczenia organizacji w zakładzie pracy, zwiększenie jej liczebności oraz podjęcie działań, które zintegrują jego strukturę. Obecnie organizacja liczy sobie 18 członków.
Pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy i chętnie korzystają z przysługującym im świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W spotkaniu obok członków zarządu organizacji uczestniczył prezes zarządu Pracowniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” Ryszard Petkowicz, który opowiedział o historii spółdzielni oraz odniósł się do jej bieżącej działalności.

Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” liczy sobie 60 lat istnienia. Cechą wyróżniającą Pracowniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Kolejarz” jest to, że jej zasoby są usytuowane w różnych rejonach miasta. Budując swoje osiedla na trudnych do prowadzenia inwestycji terenach, spółdzielnia uporządkowała części zaniedbanych dzielnic miasta: starą Kalinowszczyznę, fragment „Kośminka”, Majdan Tatarski. Obecnie spółdzielnia liczy sobie ponad 6 tysięcy członków i zalicza się do największych w Lublinie. Pracownicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Kolejarz” obejmuje 5 osiedli. Przy Spółdzielni działa Osiedlowy Dom Kultury „Odeon”.

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Wizytę w organizacjach zakładowych w Okręgu Lubelskim zakończyło spotkanie w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przewodniczącą organizacji zakładowej jest Małgorzata Dziedzic. Organizacja liczy 27 członków z 250 osobowej załogi. Związek Zawodowy „Budowlani” jest stroną układu zbiorowego pracy w spółdzielni. W spotkaniu związkowym uczestniczyła również prezes zarządu Joanna Romańczuk, która w rozmowie odniosła się do bieżącej działalności spółdzielni.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o sytuacji Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, kondycji związków zawodowych, przywilejach pracowniczych administrowaniu, inwestycjach oraz relacjach z członkami spółdzielni. W rozmowie ze związkowcami rozmawialiśmy o warunkach pracy w Spółdzielni jak również o problemie starzenia się kadr związkowych i niechęci do wstępowania do związków zawodowych osób młodych. Część rozmowy poświęcona została silnie rozwijającej się i konkurencyjnej dla spółdzielczości mieszkaniowej działalności deweloperskiej.

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa zajmuje około 120 ha gruntów, z czego 65 ha stanowią tereny zieleni. Stan zasobów to ponad 13 tysięcy mieszkań w 207 budynkach mieszkalnych. Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa w zasobach swoich posiada jeszcze wolnostojące pawilony handlowo-usługowe, Dom Kultury LSM, Dom Seniora oraz targowisko przy ul .Wileńskiej 21. Pełnią one, każde w swoim zakresie określone zadania na rzecz mieszkańców. LSM to siedem wyodrębnionych terenowo i finansowo osiedli z własnymi administracjami i zapleczem technicznym.

Tomasz Nagórka

You must be logged in to post a comment Login