Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Związek „Budowlani” w IKEA Industry w Zbąszynku – duża organizacja w dużej firmie

Z Piotrem Bramborem, przewodniczącym organizacji zakładowej ZZ „Budowlani” w IKEA Industry Poland, Odział Fabryki West w Zbąszynku, przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej ZZ „Budowlani” w IKEA Industry sp. z o.o. rozmawia Krzysztof Antoniewicz

 

Minął kolejny rok. Jakimi sprawami zajmowała się organizacja w roku 2017?

Oczywiście najważniejsze dla nas były sprawy zakładowe – pracownicze.

W ubiegłym roku odbyły się wybory do Rady Zakładowej Inter IKEA Group. Podczas spotkania poruszona została problematyka tworzenia zespołów roboczych w ramach Europejskiej Rady Zakładowej Inter IKEA Group. Poszczególne zespoły będą zajmowały się m.in. sprawami BHP, sprawami socjalnymi, standardami korporacyjnymi – IWAY.

Kolejną bardzo ważną kwestią były prace nad regulaminem pracy, który obowiązuje od listopada w naszym oddziale.

Przygotowaliśmy także w ubiegłym roku ofertę tylko dla członków związku. W roku 2017 Zarząd Zakładowy postanowił umilić czas naszym kolegom i koleżankom organizując spływ kajakowy. Dodatkowo w sierpniu zorganizowany został piknik dla naszych członków, wraz z rodzinami w miejscowości Strzyżewo. Jak zwykle wszyscy uczestnicy bawili się doskonale. Na koniec roku Zarząd Zakładowy przygotował paczki świąteczne dla wszystkich naszych członków.

Poza tym od września ubiegłego roku  wszyscy nasi koledzy i koleżanki mogą korzystać z programu ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków dla swoich dzieci. Program nosi nazwę „Bezpieczne dziecko – 2017” i jest on zaadresowany dla dzieci w wieku od 1 do 26 roku życia. Jest on stworzony na bardzo atrakcyjnych warunkach w porównaniu do tych jakie firmy ubezpieczeniowe proponują dla dzieci  w szkołach.

Bardzo ważną kwestią jest fakt, że wszyscy którzy wstępują w nasze szeregi mogą liczyć na pomoc prawną w dziedzinie prawa pracy.

Co Zarząd Zakładowy uważa za swój największy sukces w roku 2017?.

Jednym z sukcesów są negocjacje i wprowadzenie nowego regulaminu pracy, a jest w tym zagadnieniu kilka bardzo istotnych zmian, które mogą być wzorem do naśladowania przez innych pracodawców w naszym regionie, a mianowicie:

–  pracownicy w naszych Fabrykach korzystają z 30 minutowej  płatnej przerwy (gdzie w KP jest zapis tylko o uprawnieniach do 15- minutowej płatnej przerwy).

–  udało się pozostawić jednomiesięczny okres rozliczeniowy (co moim zdaniem jest  najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla osób zatrudnionych w naszej Fabryce).

– zmieniona została zasada przyznawania premii uznaniowej. Premia uznaniowa zmniejszyła się z 30% do 10% , a różnica została dodana do stawki zasadniczej. Obecnie jest to 4% premii regulaminowej, oraz 6% premii motywacyjnej. W obydwu przypadkach zasady są jasno doprecyzowane i zrozumiałe dla wszystkich pracowników.

 

Jak układa się współpraca „Budowlanych” z kierownictwem IKEA i innymi związkami zawodowymi?

Powiem tak- współpraca układa się różnie: są oddziały gdzie wygląda to bardzo dobrze i są niestety oddziały, w których jest trochę gorzej. Najważniejsze, że pomimo trudności staramy się zawszę kontrolować, złagodzić a najlepiej rozwiązać konflikt, który między stronami powstaje lub zaistniał. Ważną rolę odgrywa tutaj Prezes Spółki, który jako strona nie „walczy” ze Związkami, ale stara się współpracować i wspólnie szuka realnych rozwiązań korzystnych dla obu stron.

Jak wygląda współpraca z innymi związkami zawodowymi? W naszych fabrykach mamy dwa Związki Zawodowe nasz czyli „Budowlani” , oraz związek „NSZZ Solidarność”. Naszą dotychczasową współprace mogę ocenić bardzo dobrze. Nie  walczymy ze sobą – a współpracujemy i wspieramy się nawzajem w różnych nie zawsze prostych sytuacjach lub sprawach. Oczywiście jako liderzy dwóch różnych organizacji/struktur  możemy się różnić co do poszczególnych sytuacji, ale najważniejszy jest nadrzędny wspólny cel czyli dobro pracownika. Nasza sytuacja powinna być wzorem i przesłaniem dla innych oddziałów, gdzie nie zawsze to funkcjonuje, że taka współpraca jest możliwa.

Na jaką pomoc od Zarządu Związku mogą liczyć członkowie związku. Czego pomoc dotyczy?

Przede wszystkim członkowie i pracownicy muszą wiedzieć że tylko Związki Zawodowe mogą wspólnie wynegocjować lepsze warunki pracy i płacy. Rolą Związku jest dopilnowanie, aby pracownicy byli na równo traktowani,  by nie było dyskryminacji płacowej, wyznaniowej, dotyczącej narodowości, orientacji seksualnej lub przynależności związkowej. Przynależność do związku daje pracownikowi gwarancję, że nie zostanie wyrzucony nagle, z dnia na dzień. Niejednokrotnie to związek jako pierwszy dociera z informacją do pracownika, że pracodawca zamierza rozwiązać z nim umowę o pracę. I jeśli jest on członkiem Związku, stara się go bronić.

Jakie inicjatywy i plany ma Zarząd Zakładowy  na rok 2018?

Najważniejsze dla nas teraz jest trzecie spotkanie pod koniec stycznia dotyczące wzrostu wynagrodzeń  dla naszych pracowników na 2018 rok. Udało  nam się przeprowadzić ankietę, dzięki której wiemy  jakie są oczekiwania załogi odnośnie podwyżek (za co wszystkim dziękuję). Mam  nadzieję, że uda nam się zawrzeć porozumienie które zadowoli obydwie strony.

Ilu członków liczy organizacja i ilu przybyło członków w roku 2017?

Na początku 2017 roku było nas około 230 członków. Dzisiaj jest nas prawie 350 i Jest to to dla nas jako liderów związkowych sygnał, że nasza praca skierowana jest w dobrym kierunku, jednocześnie mobilizuje nas do jeszcze lepszej pracy w przyszłości.

 

Czy w Waszej Firmie działa społeczna inspekcja pracy? Jak korzysta ze swoich uprawnień? Wydaje zalecenia?

Tak, SIP oczywiście działa. Wszystkie fabryki w Zbąszynku posiadają książki zaleceń i uwag, w których w razie stwierdzenia nieprawidłowości SIP dokonuje odpowiedniego wpisu. W naszych fabrykach struktury SIP są bardzo rozbudowane. Obecnie jest to 16 osób. Kiedyś w naszych fabrykach funkcje SIP pełnił śp. kolega Jacek Zwoliński, po jego śmierci przeprowadzone zostały wybory na wskutek czego powołani zostali grupowi, oddziałowi oraz zakładowy Społeczny Inspektor Pracy, którym został wybrany nasz kolega Tomasz Szarłata. Wielu zada sobie pytanie po co aż tylu sipowców – skoro poprzednio był tylko jeden? Otóż na dzień dzisiejszy mamy  zatrudnionych ponad 3200 pracowników w 7 fabrykach które mają osobną kadrę zarządzającą – dlatego już oddziałowi SIP pełnią rolę, można powiedzieć zakładowych SIP. Dzisiaj po upływie prawie roku pracownicy są świadomi że służby SIP są i działają, ale początki były trudne bo nie wszyscy pracownicy wiedzieli po co jest powołana ta służba. Często podczas kontroli nasi koledzy zadawali pytanie co oznacza skrót SIP. Również kadra kierownicza nie do końca była świadoma jak działa i jakie uprawnienia przysługują SIP. Dzisiaj głównym celem jest eliminowanie zagrożeń, które są przyczyną wypadków przy pracy, oraz informowanie nowych pracowników jak pracować bezpiecznie, a także zgodnie z przepisami BHP w naszej fabryce.

Czy związek korzysta z materiałów informacyjnych przygotowywanych przez Związek? Czy kolportuje je  wśród związkowców i pracowników?

Tak nasi koledzy i koleżanki otrzymują naszą gazetkę związkową. Jednocześnie informacje są przekazywane na  stronie jednego z portali społecznościowych,  jak również na tablicach związkowych, które są umieszczone w poszczególnych fabrykach.

 

Czy przedstawiciele organizacji działają w strukturach ponadzakładowych?. Jeżeli tak to kto i w jakich?

Oczywiście tak. Z naszego punktu widzenia najważniejsze są:

Komisja Koordynacyjna ZZ „Budowlani” Ikea Industry Poland – gdzie obecnie pełnię funkcje przewodniczącego, IWC –  Światowa Rada Pracowników wszystkich fabryk przemysłu drzewnego w IKEA Industry gdzie jestem jednym z  przedstawicieli z Polski i EWC –  Europejska Rada Pracowników w Inter IKEA Group – tutaj również jestem jednym z przedstawicieli. Dodatkowo funkcjonuje w naszym Przedsiębiorstwie Rada Pracowników gdzie nasza organizacja ma swoich przedstawicieli.

Dziękuję za rozmowę

 

You must be logged in to post a comment Login