Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa Pracy przy Obsłudze Żurawi podpisane!

17 listopada 2017 r w siedzibie Związku Zawodowego „Budowlani” odbyło się spotkanie, na którym podpisane zostało Porozumienie na rzecz Bezpieczeństwa Pracy przy Obsłudze Żurawi. Inicjatorami Porozumienia są Komisja Operatorów Żurawi Związek Zawodowy Wspólnota Pracy oraz Związek Zawodowy „Budowlani”.

Celem niniejszej inicjatywy jest połączenie wysiłków środowiska budowlanego oraz branż pokrewnych, instytucji władzy publicznej i samorządowej, instytucji certyfikujących, w szczególności pracodawców oraz operatorów żurawi w dążeniu do ograniczania ryzyka powstawania wypadków przy pracy poprzez:
1.wymianę doświadczeń i dobrych praktyk;
2.organizowanie szkoleń z zakresu BHP dla właścicieli żurawi oraz operatorów żurawi;
3.organizowanie konferencji i seminariów o tematyce BHP;
4.ujednolicanie podejścia do zagadnień bezpieczeństwa pracy przez właścicieli żurawi, inwestorów, najemców urządzeń i wykonawców prac budowlanych.

Porozumienie przewiduje daleko idącą współpracę z organami państwowymi i instytucjami publicznymi działającymi na rzecz bezpieczeństwa pracy.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele największych firm – właścicieli żurawi: TRINAC Polska Sp. z o.o., HERKULES S.A., CORLEONIS Sp. z o.o. S.K.A., Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszynami Budownictwa „Warszawa” Sp. z o.o. oraz MAZUR Żurawie Spółka z o.o., Inicjatywę wsparli: Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP, Komisja Operatorów Żurawi Związek Zawodowy Wspólnota Pracy oraz Związek Zawodowy „Budowlani” oraz Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność”.

Minutą ciszy uczczona została pamięć operatorów żurawi, którzy zginęli na budowie. Przed podpisaniem Porozumienia do uczestników spotkania dotarła smutna wiadomość o śmierci operatora w Krakowie. Jego ciało znaleziono na ranem na pomoście konstrukcji żurawia. W dniu podpisania Porozumienia dokładne przyczynny śmierci operatora nie były jeszcze znane.
W trakcie dyskusji podkreślana była potrzeba zawarcia Porozumienia. Uczestnicy spotkania za konieczne uznali ujednolicenie mechanizmów działań i zasad bezpieczeństwa w całej branży dźwigowej w szczególności w sektorze żurawi.

Inicjatywę poparł Główny Inspektor Pracy w piśmie skierowanym do uczestników spotkania, w którym czytamy m.in.: „Skuteczne eliminowanie zagrożeń wypadkowych w budownictwie jest procesem długofalowym, wymagającym różnorodnych i skutecznych form działań. Dlatego z dużą satysfakcją przyjęliśmy informację o podjętej inicjatywie, która z pewnością wpłynie na bezpieczeństwo pracowników, operatorów żurawi i ograniczenie wypadków przy pracy. Pragnę podkreślić, że jesteśmy otwarci na współdziałanie z Państwem oraz wsparcie tego cennego projektu”.

W założeniu uczestnicy Porozumienia będą działali etapami, tworząc własne niezbędne gremia robocze oraz wypracowując kryteria i zasady współpracy. Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa pracy przy obsłudze żurawi ma charakter otwarty i może przystąpić do niego każdy, kto uzna cel jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa operatorom żurawi, pracownikom budów i osobom postronnym znajdującym się w zasięgu pracy żurawia, za słuszny i najważniejszy.

Sygnatariuszami Porozumienia mogą być pracodawcy branży budowlanej i branż pokrewnych oraz właściciele żurawi. Podmiotami Wspierającymi mogą być związki zawodowe, izby, stowarzyszenia, organizacje pracodawców, instytucje i urzędy publiczne.

W ramach Porozumienia na początku przyszłego roku zorganizowana zostanie konferencja inauguracyjna podczas, której będziemy chcieli omówić najważniejsze problemy dotyczące kwestii bezpieczeństwa przy obsłudze żurawi i poszukać sposobu ich rozwiązania.

Treść Porozumienia (kliknij)

 

You must be logged in to post a comment Login