Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

BUDOWA – STOP WYPADKOM!

Przewodniczący Związku Zawodowego Budowlani Zbigniew Janowski spotkał się z panią minister Katarzyną Łażewską-Hrycko, Główną Inspektor Pracy. W spotkaniu uczestniczyli Jarosław Leśniewski Zastępca GIP i Artur Sobota Dyrektor Departamentu Promocji i Prewencji. Tematem spotkania było omówienie propozycji włączenia się Związku Zawodowego Budowlani w działania wspierające 3-letnią ogólnopolską kampanię prewencyjno-kontrolną „Budowa STOP wypadkom”.

… „Kampania ma otwartą formułę, do współpracy zapraszamy partnerów, którym zależy na poprawie bezpieczeństwa pracy na placach budów. Jestem przekonana, że Związek Zawodowy „Budowlani” realizując szereg projektów związanych z bezpieczeństwem pracowników, mógłby wspólnie z nami przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i ograniczenia wypadków przy pracy w branży budowlanej” … napisała Główna Inspektor Pracy w liście kierowanym do naszego Związku.

W trakcie spotkania omówiono główne założenia kampanii „Budowa. STOP wypadkom!”.

Dlaczego budownictwo ?

Budownictwo od lat jest branżą, w której dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy. Jednocześnie częściej niż w pozostałych działach gospodarki są to wypadki o najpoważniejszych skutkach. Kontrole prac budowlanych potwierdzają wysoki poziom nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa ich wykonywania i wymuszają zaplanowanie oraz przeprowadzenie zintensyfikowanej kampanii na rzecz ograniczenia zagrożeń wypadkowych.

W związku z powyższym, w latach 2022-2024 zaplanowano realizację 3-letniej strategii kontroli i prewencji Państwowej Inspekcji Pracy w budownictwie, której celem jest radykalne zmniejszenie występujących zagrożeń wypadkowych przy wykonywaniu prac budowlanych. Stałe oraz systematyczne kontrole i rekontrole podmiotów wykonujących prace budowlane, w zestawieniu z podejmowanymi przez inspektorów pracy środkami prawnymi oraz działaniami o charakterze profilaktycznym, będą miały za zadanie spowodować trwałą poprawę poziomu bezpieczeństwa pracy na polskich budowach.

Co będzie podlegać kontroli?

Kontrole obejmą przede wszystkim zagadnienia bhp, a szczególna uwaga będzie zwrócona na likwidację bezpośrednich zagrożeń dla życia lub zdrowia pracujących oraz na inne nieprawidłowości skutkujące od lat największą liczbą wypadków przy pracy. Dodatkowo zostaną przeprowadzone kontrole kompleksowe, obejmujące również prawną ochronę pracy i legalność zatrudnienia, a na budowach o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa będzie prowadzony zintensyfikowany nadzór nad warunkami pracy.

Do kogo się zwracamy?

Biorąc pod uwagę statystyki wypadkowe oraz nieprawidłowości ujawniane podczas kontroli chcemy dotrzeć do wszystkich, którzy mają wpływ na bezpieczeństwo pracy na placach budowy, przede wszystkim do pracodawców, pracowników oraz przedstawicieli służby bhp.

Jakie stawiamy sobie cele?

zwiększenie świadomości zagrożeń zawodowych w budownictwie, a zwłaszcza zagrożeń związanych z pracą na wysokości, w wykopach, przy obsłudze maszyn budowlanych, a także budowanie zaangażowania grup docelowych w działania na rzecz poprawy standardów bhp;

popularyzacja i podnoszenie wiedzy w zakresie stosowania środków ochrony zbiorowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na środki ochrony zbiorowej używane przy pracach szczególnie niebezpiecznych (prace na wysokości, prace w wykopach);

upowszechnienie informacji na temat prawidłowego stosowania środków ochrony indywidualnej tam, gdzie zabezpieczenia zbiorowe nie mogą być zastosowane;

promowanie dobrych praktyk dotyczących kompleksowego zarządzania bezpieczeństwem na budowie.

Co oferujemy zainteresowanym?

W czasie kampanii planowane są szkolenia prowadzone na budowach, doradztwo dla pracodawców, promocja dobrych praktyk dotyczących bezpieczeństwa pracy w budownictwie, a także dystrybucja materiałów do samokształcenia, adresowanych do branży budowlanej. Chcemy również zachęcić wszystkich pracodawców i pracowników do skorzystania z oferty bezpłatnych wydawnictw przygotowanych przez PIP specjalnie dla branży budowlanej. Prace na wysokości, prace z wykopach, bezpieczeństwo na stanowiskach pracy, transport mechaniczny i ręczny na placu budowy, obowiązki kierownika budowy, to tylko niektóre zagadnienia poruszane w broszurach, ulotkach, kartach bhp. Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwami PIP.

PIP planuje również wzmocnienie działań informacyjnych i edukacyjnych poprzez działania prowadzone w mediach. Inspekcji zależy na tym, żeby przesłanie kampanii dotarło nie tylko do osób na co dzień pracujących na polskich placach budowy. Należy również zwrócić uwagę inwestorów na konieczność uwzględniania wydatków na bezpieczeństwo pracy już na etapie planowania inwestycji, a także rolę sprawowania nadzoru inwestorskiego nad wykonawcami w zakresie bhp.

Inspekcja i jej partnerzy mają również nadzieję, że kampania dostarczy osobom niezwiązanym z budownictwem informacji, że na budowach występuje dużo zagrożeń dla życia i zdrowia pracowników, że w branży odnotowuje się wysokie wskaźniki wypadkowe, w szczególności dotyczące wypadków śmiertelnych i ciężkich. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie braku akceptacji dla zachowań niezgodnych z zasadami bezpieczeństwa pracy w budownictwie oraz świadomości stosowania środków ograniczających ryzyko wypadku nawet przy drobnych pracach budowlanych, wykonywanych lub zlecanych do wykonania.

Bezpieczne przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych jest dla nas oczywiste. Wspólnie sprawimy, aby praca zgodna z przepisami i zasadami bhp na polskich budowach była dla wszystkich równie oczywista jak troska o naszych najmłodszych.

Odpowiadając na propozycję Pani Minister, Zbigniew Janowski zaznaczył, że współpraca w ramach kampanii wpisuje się w ofertę Budowlanych o szerokim współdziałaniu Związku i PIP w zakresie poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, która została przedstawiona Głównemu Inspektorowi Pracy podczas poprzedniego spotkaniu.

Związek Zawodowy „Budowlani” z ogromnym zainteresowaniem przyjmuje propozycję Pani Minister dotyczącą współpracy i deklaruje udział w realizacji kampanii prewencyjno-kontrolnej Państwowej Inspekcji Pracy pt.: „Budowa. STOP wypadkom!.

Niezmiernie cieszy nas fakt, że Państwowa Inspekcja Pracy podjęła się szeroko zakrojonych działań prewencyjno-kontrolnych właśnie w branży budowlanej, w której notuje się największą liczbę wypadków przy pracy.

Związek Zawodowy „Budowlani” wspiera wszelkie inicjatywy, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pracy na polskich budowach, w szczególności poprzez zmniejszenie liczby wypadków przy pracy, popularyzowanie bezpiecznych zachowań i dobrych praktyk jak również podnoszenie świadomości na temat prawidłowego stosowania środków ochrony indywidualnej.

Związek Zawodowy „Budowlani” przyjmując propozycję współpracy przy kampanii Państwowej Inspekcji Pracy „Budowa. STOP wypadkom!”, mając na uwadze konieczność promowania idei kampanii wśród pracowników, pragnie zaproponować własne kanały przekazywania informacji, w szczególności: stronę internetową Związku, Magazyn Społeczno-Zawodowy „Budowlani”, profil Związku na Facebooku, biuletyny związkowe oraz tzw. mailing informacyjny do członków naszego Związku.

Promocja kampanii będzie odbywać również podczas posiedzeń organów Związku Zawodowego „Budowlani”, licznych konferencji, seminariów i spotkań organizowanych zarówno przez centralę związku jak i struktury regionalne.

pip/red/zj


Materiały Kampanii


Broszury:

Poruszanie sie po budowie

Prace w wykopie

Prace na rusztowaniu

You must be logged in to post a comment Login